5th Commonwealth Boxing Championships Results

The ABAE is proud to announce that England is to be the host Country for the fifth Commonwealth Boxing Championships. The event will take place this July, in Liverpool. There will be five days of Boxing, beginning on Monday 23rd July, and culminating with the finals on Saturday the 28th July. The Championships will be held in St Georges Hall, Liverpool City Centre; and is presented by the ABAE, with support from Liverpool City Council, Liverpool European Capital of Culture 2008, and Louverlite. 
 

see what the papers said

The following tables give the draw and results for our boxers competing at the games.

48kg Light Flyweight

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

F.H Abdallah TAN

No Entry

F.H Abdallah TAN 5 (OS)

 

P. Barnes NIR 25

P. Barnes NIR 30 (W)

 

 

 

T.N. Singh IND 22

P. Barnes NIR

No Entry

M.Z. Azizi MAS 26

KACN Alexander SRI 6 (OS)

M.Z. Azizi MAS 18

 

T.N. Singh IND 26

P Butler CAN 6 (OS)

T.N. Singh IND 26

 

51kg Flyweight

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

K.A.M. Abd MAS

No Entry

K.A.M. Abd MAS 0

 

Sunil IND 21

Sunil IND 27 (W)

 

 

 

P. Butler ENG 7

Sunil IND 22

T.B. Harsha Kumara SRI 2 (OS)

J. Conlon NIR 12

P. Butler ENG 29

P. Butler ENG 24

 

L.K. Ally TAN 4 (OS)

J. Ceapa AUS RSC3

L.K. Ally TAN (W)

 

54kg Bantamweight

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

L. Campbell ENG

No Entry

L. Campbell ENG 18

 

L.B. Julie MRI 21

L.B. Julie MRI 23 (W)

 

 

 

L. Boyd AUS 10

L.B. Julie MRI 22

R. Lindberg NRI 14

L. Boyd AUS 24

C. Jenkins WAL 22

L. Boyd AUS 22

 

S.S Singh IND 17

M.D.K. Wanniarachchi SRI 5

S.S Singh IND 24

 

57kg Featherweight

Preliminaries

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

A.K.G.K Sameera SRI

No Entry

A.K.G.K Sameera SRI 23

 

P Fleming AUS 26

P Fleming AUS 18

 

 

S. Smith ENG 9

S. Smith ENG 21

 

 

 

 

 

 

 

 

E. Finnegan NIR 1 (OS)

P Fleming AUS

No Entry

S. Smith ENG

No Entry

S. Smith ENG 29

 

S. Mokara IND 9

S. Mokara IND

No Entry

N. Mafuru Mafuru TAN

No Entry

N. Mafuru Mafuru TAN 14

 

J. Hastie SCO 1

J. Hastie SCO 9

 

 

E. Finnegan NIR 13

J. Hastie SCO

No Entry

E. Finnegan NIR 22

A. Christos CYP 8

E. Finnegan NIR 25

 

E. Kalai MAS 10

E. Kalai MAS 26

A. Usmanee CAN 21

 

 

60kg Lightweight

Preliminaries

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

B. Gillan WAL

No Entry

B. Gillan WAL 18

 

T. Stalker ENG 31

T. Stalker ENG (W)

 

 

S. Donnolly NIR (OS)

T. Stalker ENG 32 (W)

 

 

 

 

 

 

 

 

R.A. Kalaskar IND 10

T. Stalker ENG

No Entry

J. Kelso SCO

No Entry

J. Kelso SCO 21

 

S. Donnolly NIR 35

S. Donnolly NIR

No Entry

P.O. Cote CAN

No Entry

P.O. Cote CAN 10

 

R.A. Kalaskar IND 20

R.A. Kalaskar IND 22

 

 

P.C. Mtagwa TAN 20

R.A. Kalaskar IND

No Entry

W. Tomlinon AUS

P. Paunanders MAS Disq

W. Tomlinon AUS 9

 

P.C. Mtagwa TAN 21

D. Giorgos CYP 15

P.C. Mtagwa TAN 33

 

 

69kg Welterweight W. McLaughlin

Preliminaries

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

N. Kulczycki CAN

No Entry

N. Kulczycki CAN

 

J.M. Mwaisalage TAN (OS)

N. Kulczycki CAN 7

 

 

G. Omahony AUS 27

G. Omahony AUS RSC2

 

 

 

 

 

 

 

 

B.J. Saunders ENG (W)

J.M. Mwaisalage TAN

No Entry

M. Zulkarnain MAS

No Entry

M. Zulkarnain MAS RSC3

 

G. Omahony AUS (W)

G. Omahony AUS

No Entry

W. McLaughlin NIR

No Entry

W. McLaughlin NIR 21

 

B.J. Saunders ENG 34

B.J. Saunders ENG 22

 

 

J. Blackbourn NZL 8

B.J. Saunders ENG

No Entry

S. Kumar IND 27

P.J Mendy GAM 15

S. Kumar IND RSC2

 

J. Blackbourn NZL (W)

J. Blackbourn NZL 18

F. Mhura SCO 10

 

 

75kg Middleweight

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

N. McEwen NZL

No Entry

N. McEwen NZL (OS)

 

G. Groves ENG (W)

G. Groves ENG 32

 

 

 

E. OKane NIR 33 (W)

G. Groves ENG

No Entry

K.P. Louis MRI 1 (OS)

E. OKane NIR 21

E. OKane NIR 32

 

M. Singh IND 7

R. Reitti CAN 10

M. Singh IND 22

 

Mondays Commonwealth Championship Results (Day 1)

Preliminary Bouts
Bout 1 
57kg)
E. Finnegan (N.Ireland) Beat A. Christos (Cyprus)     The boxer who won bout 1
Round 1
5-1
Round 2
11-3
Round 3
16-6
Round 4
28-8
Bout 2 
57kg)
E. Kalai (Malaysia) Beat A.Usmanee (Canada)   The boxer who won bout 2
Round 1
6-3
Round 2
16-9
Round 3
22-15
Round 4
26-21
Bout 3
60kg)
W. Tomlinson (Australia)  Beat P. Paunandes (Malaysia)   The boxer who won bout 3
Round 1
6-6
Round 2
14-7
Round 3
24-7
Round 4
Blue Disqulified for shoulder in face.
Bout 4 
60kg)
D. Giorgos (Cyprus) Lost to P.C. Mtagwa (Tanzania)   The boxer who won bout 4
Round 1
4-6
Round 2
5-14
Round 3
13-27
Round 4 
15-33
Bout 5 
64kg)
H.M.F Mohd Mohd (Malaysia) Lost to J. Flynn (Wales)   The boxer who won bout 4
Round 1
2-5 
Round 2
6-9
Round 3
10-14
Round 4
14-20 
Bout 6 
64kg)
C. Richards (Mauritius) Lost to K. Bizier (Canada)   The boxer who won bout 6
Round 1
3-3
Round 2 
6-9 
Round 3 
8-13 
Round 4
10-17 
Bout 7 
69kg)
S. Kumar (India) Beat P.J. Mendy (Gambia)    The boxer who won bout 7
Round 1
7-2 
Round 2
12-6
Round 3
17-12 
Round 4 
27-15 
Bout 8 
69kg)
Blackbourne (New Zealand) Beat F. Mhura (Scotland)    The boxer who won bout 8
Round 1 
1-3 
Round 2
8-9
Round 3 
10-11
Round 4
18-10
Quarter Final Bouts 
Bout 9
91kg+)
David Price (England) Beat E. Martel (Canada) by KO   The boxer who won bout 9
Round 1
2-4
Round 2
KO Rnd 2 
Round 3 
Round 4 
-
Photographs reproduced by kind permission of: ADL Photography 

 

Tuesdays Commonwealth Championship Results (Day 2)

Quarter Final Bouts
Bout 1 
48kg)
M.Z. Azizi (Malaysia)   Beat KACN Alexander (Sri Lanka)
Round 1
10-2
Round 2
19-4
Round 3
27-6 (Out Scored)
Bout 2 
48kg)
P. Butler (Canada) lost to T.N. Singh (India) 
Round 1
4-18
Round 2
6-26 (Out Scored)
Bout 3 
51kg)
Sunil (India) Beat T.B. Harshakumara (Sri Lanka)
Round 1
11-2
Round 2
20-2
Round 3
22-2 (Out Scored) 
Bout 4 
51kg)
J. Conlon (N. Ireland) lost to P. Butler (England)
Round 1
3-8
Round 2
6-17
Round 3
7-22
Round 4
12-29
Bout 5 
51kg)
J. Ceapa (Australia) lost to L.K. Ally (Tanzania)
Round 1
2-10
Round 2
8-19
Round 3
RSC3
Bout 6 
54kg)
L.B. Julie (Mauritius) Beat R. Lindberg (N. Ireland)
Round 1
4-3
Round 2
11-7
Round 3
16-10
Round 4
22-14
Bout 7 
54kg) 
L. Boyed (Australia) Beat C. Jenkins (Wales)
Round 1
10-4
Round 2
15-9
Round 3
17-13
Round 4
22-24
Bout 8 
54kg) 
M.D.K. Wanniarachchi (Sri Lanka) lost to S.S. Singh (India)
Round 1
1-8 
Round 2
2-12
Round 3
2-16
Round 4
5-24
Bout 9 
75kg)
K.P. Lewis (Mauririus) lost to E. OKane (N. Ireland)
Round 1
1-6
Round 2
1-21 (Out Scored)
Bout 10 
75kg)
R. Reitti (Canada) lost to M. Singh (India)
Round 1
4-7
Round 2
5-13
Round 3
8-19
Round 4
10-22
Bout 11 
81kg)
R. Prosper (Mauritius) lost to P. Kumar (India) 
Round 1
1-6
Round 2
3 11
Round 3
6-14
Round 4 
8-16
Bout 12 
81kg)
G. Hunter (Canada) lost to O. Mbwakongo (England) 
Round 1
2-5
Round 2
4-9
Round 3
7-15
Round 4
8-22
Bout 13 
81kg)
A.G. Mwkapala (Tanzania) Beat T. Wallace (New Zealand) 
Round 1
7-13
Round 2
RSC2
Semi Final Bouts
Bout 14 
91kg)
S. Simmons (Scotland) Beat J. White (Canada) 
Round 1
5-2
Round 2
8-3
Round 3
14-6
Round 4
20-10
Bout 15 
91kg)
D. Price (England) Beat P. Kumar (India)
Round 1
4-0 
Round 2
RSC2 

 

Wednesdays Commonwealth Championship Results (Day 3)

Quarter Final Bouts
Bout 1 
57kg)
A.K.G.K. Sameera (Sri Lanka) lost to P. Fleming (Australia)
Round 1
5-6 
Round 2
15-14
Round 3
20-19 
Round 4 
23-26
 Bout 2
57kg)
Stephen Smith (England) Beat S. Mokara (India)
Round 1
7-2
Round 2
11-4
Round 3 
19-6
Round 4 
29-9
Bout 3 
57kg)
N. Mafuru Mafuru (Tanzania) lost to J. Hastie (Scotland)
Round 1
3-4 
Round 2
4-8 
Round 3
8-14 
Round 4 
14-16 
Bout 4 
57kg)
E. Finnegan (N. Ireland) Beat E. Kalai (Malaysia)
Round 1
4-3
Round 2
8-6
Round 3
20-8
Round 4
25-10
Bout 5 
60kg)
B. Gillan (Wales) lost to Thomas Stalker (England)
Round 1
5-11
Round 2
10-18
Round 3
14-26
Round 4 
18-31
Bout 6 
60kg)
J. Kelso (Scotland) lost to S. Donnolly (N. Ireland)
Round 1
2-6
Round 2
9-15
Round 3
12-28
Round 4
21-35 
Bout 7 
60kg)
P.O Cote (Canada) lost to R.A. Kalaskar (India)
Round 1
3-4
Round 2
4-10
Round 3
5-16
Round 4
10-20
Bout 8 
60kg)
W. Tomlinson (Australia) lost to P.C. Mtagwa (Tanzania)
Round 1
2-4
Round 2
3-9
Round 3
5-14
Round 4
9-21
Bout 9 
64kg)
D. Singh (India) Beat B.B. Mapinda (Tanzania)
Round 1
11-0
Round 2
19-1 
Round 3 
21-1 (Out Scored)
Bout 10 
64kg)
E. Doyle (Scotland) Beat T. Kidd (Australia)
Round 1
16-1 
Round 2
22-2 (Out Scored) 
Bout 11 
64kg)
F. Kanarg (Sierra Leone) lost to B. Skeete (England)
Round 1
0-11 
Round 2
RSC2 
Bout 12 
64kg)
J. Flynn (Wales) lost to K. Bizier (Canada)
Round 1
2-3
Round 2
5-7 
Round 3
Retired (6-15)
Bout 13 
69kg)
N. Kulczycki (Canada) lost to J.M. Mwaisalage (Tanzania)  
Round 1
9-4
Round 2
13-24
Round 3 
15-35 (Out Scored) 
Bout 14 
69kg)
M. Zulkrnain (Malaysia) lost to G.O. Mahony (Australia)
Round 1
1-2
Round 2
4-12
Round 3
RSC 3 
Bout 15 
69kg)
W. McLaughlin (N. Ireland) lost to B.J. Saunders (England)
Round 1
3-9
Round 2
8-18
Round 3 
15-24 
Round 4 
21-34 
Bout 16
69kg)
S. Kumar (India) lost to J. Blackbourn (New Zealand)
Round 1 
3-4
Round 2 
RSC2 (Broke Nose) 

 

Thursdays Commonwealth Championship Results (Day 4)

Semi Final Bouts
Bout 1 
48kg)
F.H. Abdallah (Tanzania) lost to P. Barnes (N. Ireland) 
Round 1
 1-11
Round 2
 4-23
Round 3
 5-25 (Out Scored)
Round 4 
 -
 Bout 2
48kg)
M.Z. Azizi (Malaysia) lost to T.N. Singh (India) 
Round 1
 2-6
Round 2
 7-13
Round 3 
 12-18
Round 4 
 18-26
Bout 3 
51kg)
K.A.M. Abd (Malaysia) lost to Sunil (India)
Round 1
 0-4
Round 2
 0-9
Round 3
 0-14
Round 4 
 0-21
Bout 4 
51kg)
P. Butler (England) Beat L.K. Ally (Tanzania)
Round 1
10-2
Round 2
23-4
Round 3
24-4 (Out Scored)
Round 4
 -
Bout 5 
54kg) 
L. Campbell (England) lost to L.B. Julie (Mauritius)
Round 1
1-7
Round 2
3-15
Round 3
10-21
Round 4 
18-21
Bout 6 
54kg)
L. Boyed (Australia) Beat S.S. Singh (India) 
Round 1
3-4
Round 2
6-9
Round 3
14-12
Round 4
22-17
Bout 7 
57kg)
P. Fleming (Australia) lost to S. Smith (England)
Round 1
0-5
Round 2
2-8
Round 3
6-14
Round 4
9-18
Bout 8 
57kg)
J. Hastie (Scotland) lost to E. Finnegan (N. Ireland)
Round 1
 1-3
Round 2
 4-6
Round 3
 7-10
Round 4
 9-13
Bout 9 
60kg)
T. Stalker (England) Beat S. Donnolly (N. Ireland) 
Round 1
11-3
Round 2
19-6
Round 3 
28-8 (Out Scored)
Round 4 
 -
Bout 10 
60kg)
R.A. Kalaskar (India) Beat P.C. Mtagwa (Tanzania) 
Round 1
3-2
Round 2
10-7
Round 3 
14-10
Round 4 
22-20
Bout 11 
64kg)
D. Singh (India) lost to T. Kidd (Australia) 
Round 1
2-9
Round 2
2-15
Round 3
3-16
Round 4 
3-21
Bout 12 
64kg)
B. Skeete (England) lost to K. Bizier (Canada) 
Round 1
5-1
Round 2
7-2
Round 3
15-10
Round 4 
16-20
Bout 13 
69kg)
N. Kulczycki (Canada) lost to G. Omahony (Australia) 
Round 1
1-6
Round 2
2-11
Round 3
4-23
Round 4 
7-27
Bout 14 
69kg)
B.J. Saunders (England) Beat J. Blackbourn (N. Zealand) 
Round 1
10-1
Round 2
15-3
Round 3
17-4
Round 4 
22-8
Bout 15 
75kg)
N. McEwen (N. Zealand) lost to G. Groves (England) 
Round 1
1-13
Round 2
21-1 (Out Scored)
Round 3 
 -
Round 4 
 -
Bout 16
75kg)
E. OKane (N. Ireland) Beat M. Singh (India) 
Round 1 
7-1
Round 2 
15-3
Round 3
20-5
Round 4
32-7
Bout 17
81kg)
M. Corbett (Australia) Beat P. Kumar (India) 
Round 1 
 3-3
Round 2 
 RSC2
Round 3
 -
Round 4
 -
Bout 18
81kg) 
O. Mbwakongo (England) lost to A.G. Mwakapala (Tanzania) 
Round 1 
KO1 (Body Shot)
Round 2 
-
Round 3
-
Round 4
-
Bout 19
91+kg)
L. Maama (N. Zealand) lost to D. Beahan (Australia) 
Round 1 
1-3
Round 2 
4-13
Round 3
7-22
Round 4
9-32
Bout 20 
91+kg)
Baljeet (India) lost to D. Price (England) 
Round 1 
Retired Round 1
Round 2 
 -
Round 3
 -

 

 

Preliminaries

2007-07-23 57kg Eamon Finnegan IRL Christos Antoniou CYP 28:8
2007-07-23 57kg Eddy Kalai MLZ Arash Usmanee CAN 26:21
2007-07-23 60kg Will Tomlinson AUS Paunandes Bin Paulus MLZ DQ 4
2007-07-23 60kg Petro Mtagwa TNZ Giorgios Danatsidis CYP 33:15
2007-07-23 64kg Jamie Flinn WAL Farkhan Mohdharon MLZ 20:14
2007-07-23 64kg Kevin Bizier CAN Richarno Colin MTS 17:10
2007-07-23 69kg Suresh Kumar IND Patrick John Mendy GAM 27:15
2007-07-23 69kg Joseph Blackbourne NZL Fundo Mhura SCO 18:10

Quarter-finals

2007-07-24 48kg Zamzadi Azizi Bin Mohd MLZ K.A.C.N.Alexander SRI RSCO 3
2007-07-24 48kg Nanao Singh IND Philip Butler CAN RSCO 2
2007-07-24 51kg Sunil Kumar IND T.B.Harsha Kumara SRI RSCO 3
2007-07-24 51kg Paul Butler ENG Jamie Conlon IRL 29:12
2007-07-24 51kg Ally Kimwaga TNZ Jimmy Ceapa AUS RSC 3
2007-07-24 54kg Bruno Julie MTS Ryan Lindberg IRL 22:14
2007-07-24 54kg Luke Boyd AUS Chris Jenkins WAL 24:22
2007-07-24 54kg Santosh Soubam Singh IND Manju Wanjarachchi SRI 24:5
2007-07-25 57kg Paul Flemming AUS Kamal Sameera SRI 26:23
2007-07-25 57kg Stephen Smith ENG Suresh Mokara IND 29:9
2007-07-25 57kg Jason Hastie SCO Nassar Mafuru TNZ 16:14
2007-07-25 57kg Eamon Finnegan IRL Eddy Kalai MLZ 25:10
2007-07-25 60kg Thomas Stalker ENG Brian Gillen WAL 31:18
2007-07-25 60kg Stephen Donnelly IRL Joe Kelso SCO 35:21
2007-07-25 60kg Rakesh Kalaskar IND Pier-Olivier Cote CAN 20:10
2007-07-25 60kg Petro Mtagwa TNZ Will Tomlinson AUS 21:9
2007-07-25 64kg Dilbag Singh IND B.B.Mapinda TNZ RSCO 3
2007-07-25 64kg Todd Kidd AUS Edward Doyle SCO RSCO 2
2007-07-25 64kg Bradley Skeete ENG F.Kanarg SLE RSC 2
2007-07-25 64kg Kevin Bizier CAN Jamie Flinn WAL AB 3
2007-07-25 69kg Nathan Kulczycki CAN Joseph Martin Mwaselage TNZ RSCO 3
2007-07-25 69kg Gerard O'Mahony AUS Zulkarnain Mustafa MLZ RSC 3
2007-07-25 69kg Billy Joe Saunders ENG William McLaughlin IRL 34:21
2007-07-25 69kg Joseph Blackbourne NZL Suresh Kumar IND RSCI 2
2007-07-24 75kg Eamon O'Kane IRL Kenny Pierre Louis MTS RSCO 2
2007-07-24 75kg Manjeet Singh IND Richard Reittie CAN 22:10
2007-07-24 81kg Parmoj Kumar IND Rodney Prosper MTS 16:8
2007-07-24 81kg Obed Mbwakongo ENG Glenn Hunter CAN 22:8
2007-07-24 81kg Goodwin Amos Mwakapala TNZ ZigZag Wallace NZL RSC 2
2007-07-23 +91kg David Price ENG Eric Martel-Bahoeli CAN KO 2

Semi-finals

2007-07-26 48kg Paddy Barnes IRL Hassan Fikiri TNZ RSCO 3
2007-07-26 48kg Nanao Singh IND Zamzadi Azizi Bin Mohd MLZ 26:18
2007-07-26 51kg Sunil Kumar IND K.A.M.Abid MLZ 21:0
2007-07-26 51kg Paul Butler ENG Ally Kimwaga TNZ RSCO 3
2007-07-26 54kg Bruno Julie MTS Luke Campbell ENG 21:18
2007-07-26 54kg Luke Boyd AUS Santosh Soubam Singh IND 22:17
2007-07-26 57kg Stephen Smith ENG Paul Flemming AUS 18:9
2007-07-26 57kg Eamon Finnegan IRL Jason Hastie SCO 13:9
2007-07-26 60kg Thomas Stalker ENG Stephen Donnelly IRL RSCO 3
2007-07-26 60kg Rakesh Kalaskar IND Petro Mtagwa TNZ 22:20
2007-07-26 64kg Todd Kidd AUS Dilbag Singh IND 21:3
2007-07-26 64kg Kevin Bizier CAN Bradley Skeete ENG 20:16
2007-07-26 69kg Gerard O'Mahony AUS Nathan Kulczycki CAN 27:7
2007-07-26 69kg Billy Joe Saunders ENG Joseph Blackbourne NZL 22:8
2007-07-26 75kg George Groves ENG Nathan McEwen NZL RSCO 2
2007-07-26 75kg Eamon O'Kane IRL Manjeet Singh IND 32:7
2007-07-26 81kg Matt Corbett AUS Parmoj Kumar IND RSC 2
2007-07-26 81kg Goodwin Amos Mwakapala TNZ Obed Mbwakongo ENG KO 1
2007-07-24 91kg Stephen Simmons SCO Justin White CAN 20:10
2007-07-24 91kg Danny Price ENG Parveen Kumar IND RSC 2
2007-07-26 +91kg Daniel Beahan AUS Isekeu Mama NZL 32:9
2007-07-26 +91kg David Price ENG Baljeet IND AB 1

Finals

2007-07-28 48kg Paddy Barnes IRL Nanao Singh IND 30:22
2007-07-28 51kg Sunil Kumar IND Paul Butler ENG 27:11
2007-07-28 54kg Bruno Julie MTS Luke Boyd AUS 23:10
2007-07-28 57kg Stephen Smith ENG Eamon Finnegan IRL RSCO 3
2007-07-28 60kg Thomas Stalker ENG Rakesh Kalaskar IND 32:10
2007-07-28 64kg Todd Kidd AUS Kevin Bizier CAN 29:17
2007-07-28 69kg Billy Joe Saunders ENG Gerard O'Mahony AUS RSCI 2
2007-07-28 75kg Eamon O'Kane IRL George Groves ENG 34:33
2007-07-28 81kg Matt Corbett AUS Goodwin Amos Mwakapala TNZ RSC 3
2007-07-28 91kg Danny Price ENG Stephen Simmons SCO 17:8
2007-07-28 +91kg David Price ENG Daniel Beahan AUS RSC 3

Commonwealth Championships History | 2007 Results