The Antrim Novice Boxing Championships are set for February 3 and board officials are keen to ensure fair play for all competitors.
“We support all boxers competing in all boxing contests, may the best boxer win, is the motto,” said secretary Damian McCann.
“But at the Antrim Intermediate Championships last October during a number of contests boxers were booed by spectators as they entered the hall and ring. This type of behaviour has no place in boxing or any other sport.
“Boxers and club coaches should not be made to feel intimidated by the conduct of a minority.
“The officers of the county Antrim Board would like to appeal to clubs to play their part and advise supporters before and at championships this type of behaviour will not be tolerated.’’
The weigh-ins for the Antrim Novice Championships, sponsored by Glen Trophies, take place this Saturday February 3 at St Agnes’ ABC, Andersonstown Road, Belfast from 10am to 11am.
 

 

 

Boxers shall weigh-in for Finals.

Morning weigh-ins by request.

 

 

Antrim Novice Boys &Youth C’ships 2007 Sponsored By Red Triangle / Trophies by Glen Trophies

(Mon 5 February Programme)

Contest

Status

Category

Red Corner

 

Blue Corner

1

Prelim

Boy1  39Kg

Lee Jay Meharg (Braid)

4:12

Kevin Moore (Clonard)

 

 

 

 

 

 

2

Prelim

Boy1  39Kg

Seamus Deeds (St Agnes)

12:11

Kyle Taggart (Lisburn)

 

 

 

 

 

 

3

Prelim

Boy1  39Kg

Declan McComb (Holy Trinity)

5:11

Gerard McCorley (Toome)

 

 

 

 

 

 

4

Quarter

Boy1  33Kg

Reece O’Connor (Poleglass)

WO

Eoin Connolly (St Agnes)

 

 

 

 

 

 

5

Quarter

Boy2  42Kg

Matthew Lappin (Immaculata)

11:4

Kevin Corbett (Belfast Kronk)

 

 

 

 

 

 

6

Semi

Youth1 66Kg

Stephen Brown (Ardoyne HC)

7:11

Jordan Harrison (Monkstown)

 

 

 

 

 

 

7

Semi

Youth1 80Kg

Marc Fleming (Albert Foundary)

4:9

Aaron Kelly (Ardoyne HC)

 

 

 

 

 

 

8

Semi

Youth2 57Kg

Kevin Hunter (St Agnes)

8:3

John Paul Taggart (Ardoyne HC)

 

 

 

 

 

 

9

Quarter

Youth2 60Kg

Conor Hunter (St Agnes)

RSC2

Christopher McKenna (AHC)

 

 

 

 

 

 

10

Quarter

Youth2 60Kg

Richard Baird (Braid)

RSC2

Jordan Swain (Monkstown)

 

Antrim Novice Boys &Youth C’ships 2007 Sponsored By Red Triangle/Trophies by Glen Trophies

(Tuesday 6 February Programme)

Contest

Status

Category

Red Corner

 

Blue Corner

11

Quarter

Boy1  39Kg

Cairn Loney (Saints)

RSC2

Mark Farrelly (Oliver Pluinkett)

 

 

 

 

 

 

12

Quarter

Boy1  39Kg

Piaras Bryson (Corpus Christi)

WO

Reece McCullough (Carrick)

 

 

 

 

 

 

13

Quarter

Boy1  39Kg

Dubhaltach Duffy (Gleann)

6:8

Kevin Moore (Clonard)

 

 

 

 

 

 

14

Quarter

Boy1  39Kg

Seamus Deeds (St Agnes)

6:11

Gerard McCorley (Toome)

 

 

 

 

 

 

15

Semi

Boy1  33Kg

Christopher McComb (Holy Trinity)

7:15

Henry Hyland (Gleann)

 

 

 

 

 

 

16

Semi

Boy1  33Kg

Craig Brownlee (Sandy Row)

17:8

Eoin Connolly (St Agnes)

 

 

 

 

 

 

17

Semi

Boy1 36 Kg

Sean Higginson (St Agnes)

4:4

24:12

Eoghan Hynes (Holy Trinity)

 

 

 

 

 

 

18

Semi

Boy2 42 Kg

Gerard McCartney (Saints)

12:5

Stephen McCluskey (Dockers)

 

 

 

 

 

 

19

Semi

Boy2 42Kg

John Flood (Ligoneil)

8:4

Matthew Lappin (Immaculata)

 

 

 

 

 

 

20

Semi

Boy3 46Kg

Connor McIlvenny (St Agnes)

7:2

William Fenton (Mid White City)

 

 

 

 

 

 

21

Semi

Boy3 46Kg

Conor Forward (Dockers)

RSC2

Matthew Parkinson (Eastside)

 

 

 

 

 

 

22

Semi

Boy3 48Kg

Sean Burns (Poleglass)

RSC3

Brendan White (St Agnes)

 

 

 

 

 

 

23

Semi

Boy3 50Kg

Gerard Campbell (Dockers)

3:1

Declan McGreevy (Emerald)

 

 

 

 

 

 

24

Semi

Boy3 50Kg

Laughlin McCurdy (Clonard)

Retired 2

James Masterson (St Agnes)

 

 

 

 

 

 

25

Semi

Youth2 60Kg

Gavin Kennedy (Gleann)

11:6

Iain Boyle (Monkstown)

 

 

 

 

 

 

26

Semi

Youth2 60Kg

Conor Hunter (St Agnes)

RSC2

Jordan Swain (Monkstown)

 

Antrim Novice Boys &Youth C’ships 2007 Sponsored By Red Triangle / Trophies by Glen Trophies

(Wednesday 7 February Programme)

Contest

Status

Category

Red Corner

 

Blue Corner

27

Semi

Boy1  39Kg

Mark Farrelly (Oliver Plunkett)

4:10

Reece McCullough (Carrick)

 

 

 

 

 

 

28

Semi

Boy1  39Kg

Kevin Moore (Clonard)

5:15

Gerard McCorley (Toome)

 

 

 

 

 

 

29

Semi

Boy4  36Kg

David Gingles (Larne)

8:9

Paul McGratton (Dockers)

 

 

 

 

 

 

30

Semi

Boy4  42Kg

Gerard Meek (Poleglass)

RSCO 2

Declan Milligan (Saints)

 

 

 

 

 

 

31

Semi

Boy4  42Kg

Gavin Lavelle (Emerald)

15:6

Paul Rice (Glengormley)

 

 

 

 

 

 

32

Semi

Boy4  54Kg

Joseph Donnelly (Poleglass)

13:21

Michael Loney (Saints)

 

 

 

 

 

 

33

Semi

Boy4  57Kg

Michael Williams (Eastside)

7:13

Gary Ward (All Saints)

 

 

 

 

 

 

34

Contest

Boy1 27Kg

Derek McOwen (Holy Trinity)

Cancelled

Kevin Donnelly (Scorpion)

 

 

 

 

 

 

35

Final

Boy1 29Kg

Nathan Dunn (Cairn Lodge)

3:10

Kurt Walker (Lisburn)

 

 

 

 

 

 

36

Final

Boy1 31Kg

Michael Cunningham (Poleglass)

12:4

Mark Cassidy (Newington)

 

 

 

 

 

 

37

Final

Boy1 48Kg

Conall Murphy (Ligoneil)

RSC 1

Sean McLoughlin (Glengormley)

 

Antrim Novice Boys &Youth C’ships 2007 Sponsored By Red Triangle / Trophies by Glen Trophies

(Thursday 8 February Programme)

Contest

Status

Category

Red Corner

 

Blue Corner

38

Final

Boy1  33Kg

Henry Hyland (Gleann)

11:9

Craig Brownlee (Sandy Row)

 

 

 

 

 

 

39

Final

Boy1   36Kg

Stephen McVeigh (Belfast Kronk)

5:16

Sean Higginson (St Agnes)

 

 

 

 

 

 

40

Final

Boy1   50Kg

James Gallagher (Saints)

WO

Anthony Roundtree (Clonard)

 

 

 

 

 

 

41

Final

Boy2  36Kg

Brian Donnelly (AllSaints)

5:13

Aaron McQuillan (Corpus Christi)

 

 

 

 

 

 

42

Final

Boy2  39Kg

Caolin Foster (Dockers)

22:12

Michael Mongan (Holy Trinity)

 

 

 

 

 

 

43

Final

Boy2  42Kg

Gerard McCartney (Saints)

RSC1

John Flood (Ligoneil)

 

 

 

 

 

 

44

Final

Boy2  48Kg

Michael McCabe (St Agnes)

8:8

32:35

Richard McGeown (Newington)

 

 

 

 

 

 

45

Final

Boy2  50Kg

Anthony O’Rawe (Braid)

4:13

Fionnton O’Neill (St John Bosco)

 

 

 

 

 

 

46

Final

Boy3  42Kg

Martin O’Hara (Holy Trinity)

14:5

John Foster ( Ligoneil)

 

 

 

 

 

 

47

Final

Boy3  46Kg

Conor McIlvenny (St Agnes)

14:12

Conor Forward (Dockers)

 

 

 

 

 

 

48

Final

Boy3  48Kg

Bill Waite (Cairn Lodge)

5:8

Brendan White (St Agnes)

 

 

 

 

 

 

49

Final

Boy3  50Kg

Gerard Campbell (Dockers)

RSC1

James Masterson (St Agnes)

 

 

 

 

 

 

50

Final

Boy4 39Kg

Sean Considene (Dockers)

7:16

Ciaran McVarnock (Dockers)

 

 

 

 

 

 

51

Final

Boy4 44Kg

Stephen McGivern (St Johns)

8:13

Ciaran Ferris (Immaculata)

 

 

 

 

 

 

52

Final

Boy4 52Kg

James Smyth (Gleann)

WO

Michael Corothers (Clonard)

 

 

 

 

 

 

53

Final

Boy4 60Kg

Matthew Molloy (Mid. White City)

WO

Gerald Slane (Clonard)

 

Antrim Novice Boys &Youth C’ships 2007 Sponsored By Red Triangle / Trophies by Glen Trophies

(Friday 9 February Programme)

Contest

Status

Category

Red Corner

 

Blue Corner

54

Final

Boy1  39Kg

Reece Mc Cullough (Carrick)

RSC1

Gerard McCorley (Toome)

 

 

 

 

 

 

55

Final

Boy4   36Kg

Paul Collins (Saints)

22:13

Paul McGratton (Dockers)

 

 

 

 

 

 

56

Final

Boy4   42Kg

Declan Milligan (Saints)

9:11

Gavin Lavelle (Emerald)

 

 

 

 

 

 

57

Final

Boy4 54Kg

Aaron O’Reilly (Glengormley)

9:13

Michael Loney (Saints)

 

 

 

 

 

 

58

Final

Boy4 57Kg

Sean Nolan (Holy Trinity)

RSC1

Gary Ward (All Saints)

 

 

 

 

 

 

59

Final

Boy4 63Kg

Niall Ward (Saints)

13:12

David Harper (Lisburn)

 

 

 

 

 

 

60

Final

Boy4 66Kg

Andrew Pettigrew (Newington)

RSC2

Sean Doherty (Clonard)

 

 

 

 

 

 

61

Final

Y1   52Kg

Matthew McCafferty (St John Bosco)

7:16

Joe Devlin (Immaculata)

 

 

 

 

 

 

62

Final

Y1  57Kg

Daniel Hargey (Larne)

6:3

David Maxwell (Glengormley)

 

 

 

 

 

 

63

Final

Y1 63Kg

Mark Travers (Star)

7:7 36:37

Ciaran Gillen (Clonard)

 

 

 

 

 

 

64

Final

Y1 66Kg

Declan Dalton (St Agnes)

12:5

Jordan Harrison (Monkstown)

 

 

 

 

 

 

65

Final

Y1 80Kg

John Kelly (Dockers)

5:16

Aaron Kelly (Ardoyne HC)

 

 

 

 

 

 

66

Final

Y1 91+Kg

Ben Curry (Larne)

RSCO2

Francis Crothers (Clonard)

 

 

 

 

 

 

67

Final

Y2 57Kg

Gerald McGurnaghan (Dockers)

4:18

Kevin Hunter (St Agnes)

 

 

 

 

 

 

68

Final

Y2 60Kg

Gavin Kennedy (Gleann)

Retired 2

Jordan Swain (Monkstown)                       

 

 

 

 

 

 

69

Final

Y2 70Kg

Caoimin Magee (Corpus Christi)

2:9

Conor McGarragher (Oliver Plunkett)

 

back